دکتر ابراهیم دین محمدی

متخصص آنستزیولوژی - لیزر تراپی


یادآوری قانون مولفین

یاد آوری قانون مولفین

ایجاد توده ناگهانی مقعدی

قابل توجه بیماران محترم

بواسیر و شقاق چیست ؟

درمـــان بــواسیـــر - درمـــان شـــقاق ( فیــــــشر )

از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر به دکتر متخصص (همورویید) بواسیر مراجعه می نمایند عبارتند از :
1- شقاق یا فیشر 2- بواسیر داخلی 3- توده های که بطور ناگهانی (TEH) در طی چند روز در کنار مقعد بوجود می آیند و نوعی بواسیر خارجی محسوب میشوند .

1- شقاق یا فیشر (سوزش مقعدی ، درد مقعدی و گاهی بندرت خونریزی مقعدی ) :

علائم فیشر : درد مقعد و یا سوزش مقعد و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدی ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و ...شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن و بعضی به آن جوش مقعدی نیز میگویند ودر واقع همان زخم مقعدی باشد .

علائم فیشر : درد مقعد و یا سوزش مقعد و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدی ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

انواع زخم فیشر :
فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد ، فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن آن تا 6 هفته طول بکشد در این مدت، .ممکنست با رعایت مواردی چون درمانهای خانگی و گیاهی و مصرف فیبر و آب کافی و نداشتن یبوست ، درمان شقاق حاصل شود و در صورتیکه درمان زخم مقعد از 6هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم مقعد وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مهم مزمن شدن فیشر ،اسپاسم یا انقباض شدید در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی درفیشر(زخم مقعد) میباشد .

تــــوجـــــــه :
درمان با انواع کرم ها یی که صرفاً اثر تسکینی دارند در فیشر های مزمن بی تاثیر ویا کم تاثیرهستند و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این تسکین موقتی باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.

بهترین درمان سرپایی و غیر جراحی فیشر( شقاق ) :
1- درمان سرپایی سوزش مقعدی(شقاق) با بوتاکس : این روش انقلابی و جدید ، یک درمان بدون عوارض که باعث رفع تنگی وانقباض مقعدی میشود. زیرااین انقباض مقعدی باعث افزایش و تشدید اصطکاک و سایش بین مدفوع و زخم شقاق شده که این خود باعث تشدید درد یا سوزش مقعدی میگردد. در حالیکه درمان سرپایی با بوتاکس باعث رفع انقباض و تنگی و بهبود خونرسانی و ترمیم سریعتر زخم فیشر خواهد شد .این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که بدون هیچگونه عوارض احتمالی جراحی همچون بی اختیاری باد و شیرابه مدفوعی است و از 1992 در سراسر جهان انجام میشود.

درمان سرپایی شقاق (فیشر)غیر جراحی با بوتاکس برای درمان سوزش و زخم مقعدی در حدود سه دهه است که بعنوان مطالب درسی در کتب مرجع پزشکی جهان همچون کتاب Schwartzs و cormans و .....وارد شده و در سراسر جهان در حال انجام است .

وبطور خلاصه یک روش کاملاً علمی و نوین میباشد .امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا این روش نوین ،بعنوان خط اول درمان فـیـشـر(شـقـاق) و با نتایج بسیار عالی انجام میگیرد. علت موفقیت این روش ، بی نیازی از جراحی و نبریدن عضله مقعدی ، نداشتن بیهوشی، بستری و سرعت انجام آن میباشد بطوریکه فرد بلافاصله میتواند به محل کار خود برگردد

2- در مواردی این روش همراه با لیزر غیر جراحی نیز انجام میشود.

2 - تعریف بواسیر یا(هموروئید ) و بهترین درمان غیر جراحی :

بواسیر جمع کلمه باسور بوده ودر زبان انگلیسی به آن هموروئید نیز گفته میشود .بواسیر ها انواع مختلفی دارند وشامل بواسیر داخلی ، خارجی و ترومبوزه (لخته ای)یا ناگهانی تقسیم میشوند .

بواسیر های داخلی:
اینها در راست روده وابتدای کانال مقعد(ازحدود 6-3 سانتیمتری داخل مقعد ) قرار داشته و بصورت بالشتک های عروقی یا همان توده های زیر مخاطی ضخیمی ، قرار گرفته اند .

علل موثر در گسترش بواسیر ها(هموروئیدها) :
بطور کلی عواملی مثل ارث ،تغذیه نامناسب ، شغلهای نامناسب ، حاملگی ، ورزش های نامناسب ،زور زدن ، لباس های تنگ ، مسائل روانی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، سن بالا ، اختلالات عملکردی اسفنکتر ( عضلات دریچه مقعدی )و... باعث گسترش هموروئید ها میشوند .
تقسیم بندی بواسیر ها (هموروئید ها )بر اساس شدت علائم :
بواسیر ها بر این اساس توسط دکتر متخصص همورویید(بواسیر)به چهار درجه تقسم میشوند :
بواسیر درجه 1 : توده بواسیری کمی بزرگ شده وتنها علامت آن در بعضی افراد خونریزی میباشد.
بواسیر درجه 2 : توده بواسیری بزرگتر شده ودر حین اجابت مزاج دچار بیرون زدگی میشود ولی بلافاصله بعد از اجابت مزاج ، خودبخود به داخل مقعد بر میگردد،البته ممکنست دارای خونریزی نیز باشد و یا نباشد.

بواسیر درجه 3 : در این حالت توده بواسیری باز هم بزرگتر شده و در حین اجابت مزاج که دچار بیرون زدگی میشود ، دیگر قادر نیست خودبه خود ، به داخل برگردد لذا حتماً بایستی با کمک دست آنرا بداخل مقعد بر گرداند و شاید دارای خونریزی باشند ویا دچارخونریزی نباشند.
بواسیر درجه 4 : در این حالت توده بواسیری در بیرون از مقعد قرار گرفته و حتی به کمک دست نیز بداخل مقعد بر نمی گردد.
علائم و نشانه های بواسیر ( هموروئید ) :
شایعترین علامت ، 1- خونریزی قرمز روشن در حین و یا در انتها ی اجابت مزاج که ممکنست چکه چکه و یا گاهی خفیف تر ویا شدید تر باشد 2- بیرون زدگی یا بیرون آمدگی در حین اجابت مزاج و یا پرولاپس نیز از علائم شایع دیگر میباشد 3-گاهی درد مقعد بعلت ایجاد لخته ویا زخم ویا گانگرنه شدن ویا بعلت گیر افتادن (مختنق شدن ) نیز رخ میدهد و 4- البته خارش مقعد نیز گاهی بندرت دیده میشود .

درمان لیزری بواسیر ( هموروئید ) : یکی از بهترین روشهای قطعی و درمان غیر جراحی و کاملاً سرپایی که مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA) میباشد همان روش درمان لیزری بواسیر (IRC ) میباشد.
درمان بواسیربا لیزر یا اشعه درمانی با(فتو کوآ گولیشنِ مادون قرمز )یا همان [I.R.C]:
درمان بواسیر - این روش ابتدا توسط NEIGER آلمانی در سال 1979 بکار رفت و چون هیچ گونه برش جراحی و بیهوشی وحتی هیچگونه استراحتی نیاز نداشت و چون صرفا با خشکاندن ریشه بواسیر ها آنها را ریشه کن میکرد بزودی جزء پر طرفتارترین روش سرپایی درمان همورویید در جهان معروفی شد و بعبارت دیگر بزودی نه تنها در سراسر اروپا بلکه در سراسر آمریکا از محبوب ترین روش موثر درمان بواسیر ها شناخته گردید بطوریکه در آمریکا با عنوان اینکه « میتوانید بین وقت ناهار مراجعه کرده و سپس به محل کار خود برگردید »برای بیان راحتی این روش استفاده میشود..IRC روشی بسیار سریع و مطمئن و بدون هرگونه پانسمانی ، فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود باز گردد و یا بلافاصله به توالت رفته و اجابت مزاج نماید و همچنین میتواند بلافاصله رانندگی کرده به شهر خود باز گردد.
اثرلیزرIRC جهت درمان راحت و کاملاً سرپائی خونریزی بواسیرها بخوبی شناخته شده و در کلیه کتب تخصصی شرح داده شده است . امروزه چندین میلیون مورد IRC در سال فقط در آمریکا انجام میگیرد (قابل ذکر است که در آمریکا از هر دو نفر بالای پنجاه سال ، یک نفر دارای بواسیر میباشد .

3- بواسیر ناگهانی بیرون مقعدی ( که در طی فقط چند روز بطور ناگهانی در لبه مقعد بوجود می آید) :

که در طی 1 تا 3 روز بطور ناگهانی و سریع ایجاد می شوند . معمولاً بعلت نشستن طولانی در توالت یا بر روی صندلی ماشین یا محل کار ، زور زدن بعلت حرکات ورزشی و گاهی بعلت یک استرس و یااسباب کشی و انجام کارهای سنگین بوجود می آیند و ممکنست کمی درد و سوزش در روز های اول داشته باشند که بایستی اقدامات سر پایی برداشتن آنها با لیزر انجام شود و پس از آن فرد میتواند براحتی بلافاصله خودش رانندگی کرده به محل کار یا به شهر خود باز گردد.

بهترین درمان خانگی بواسیر :

از نکات مهم و موفقیت آمیز در بهترین درمان خانگی بواسیر عبارتند از1- استفاده کافی از فیبرهای گیاهی 2- ملینهای گیاهی 3-آب مصرفی کافی 4-زور نزدن در حین اجابت مزاج 5-زیاد ننشستن 6-عدم استفاده از بالشتک های رینگی 7-عدم دستکاری 8-رعایت بهداشت 9-استفاده از لگن آب ولرم 39-40 درجه

--------------------------------------------------------

آدرس : تهران -میدان ونک (ضلع جنوب شرقی) - جنب داروخانه قانون - خیابان بیستم -ساختمان پزشکان -پلاک 14- ط3 - واحد7

تلفن تماس : ویژه آقایان 628 91 887 -021

تلفن تماس:ویژه خانم ها( ویزیت و درمان توسط خانم دکتر متخصص همورویید )

574 90 887 -021


آدرس مطب : تهران ، ضلع جنوب شرقی میدان ونک ، جنب داروخانه قانون ، خیابان بیستم ، ساختمان پزشکان ، پلاک 14
تلفن : 88791628 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

غلام [ 1395-11-25 ]
ممنون ازسایت خوبتون عالیییبیییییییییی

محسن [ 1395-11-22 ]
مطلب رو خیلی خوب توضیح داده بودید.سپاس

ملکا [ 1395-10-25 ]
یکی از دستان من خیلی سال پیش عمل کردن و اذیت شدن و من ترس از عمل داشتم اما با مطلبی که اینجا خوندم ترسم ریخته ممنونم

محسن [ 1395-10-08 ]
با تشکر از مطالب بسیار آموزنده ومفید شما، موفق باشید.

پارسا اریا [ 1395-09-27 ]
بادرود فروان به شما بنده نزدیک 3هفته هست که درد فیشر دارم وهنگام دفع مدفوع درد شدیدی احساس میکنم که حتی نشستن هم برای بنده غیر ممکن کرده آیا با عمل بوتاسک درمان خواهم شد شماس از سایت خوبتون

آرشا چگینی [ 1395-09-23 ]
خیلی مطلبتون جالب و آموزنده بود، واقعا دمتون گرم و سرتون خوش باد. و خدارو شکر که تکنولوژی لیزر تو ایران هم هست.

بهزادی [ 1395-09-23 ]
تشکر عالییییی بود برای مراجعه حضوری چکارباید کرد؟ لطفا راهنمای فرمایید .

رضا عظیمی [ 1395-09-12 ]
باسلام وتشکر،عبادت بجز خدمت خلق نیست.

محبوبى [ 1395-09-02 ]
ممنون از توضيحات خوبتون . حالا بدون استرس ميرم براى درمان

عزت اله قهرمانی [ 1395-08-26 ]
عالی بود زنده باشید بزرگوا ان گل اجرکم عندالله

سمیرافیلی [ 1395-08-24 ]
خیلی ممنونم بابت اطلاعات کامل ومفیدتون .من یک هفتس شقاق شدم وخیلی استرس داشتم باخوندن این مطلب اضطرابم کم شد .

زارع [ 1395-07-16 ]
ممنونم از اموزشهای کامل شما.ارزوی موفقیت.

سپیده [ 1395-06-17 ]
ممنون بابت اطلاعات

شهرزاد اریایی منش [ 1395-06-09 ]
بسیارعالی بودواقعا باعث دلگرمیه اطلاعات مفیدتون.

نجم [ 1395-06-08 ]
ممنون ازمطالب عالی وحکیمانه شما.ممنون ازاینکه بهم جرات دادید پیش دکتربروم.انشاالله هم سالم باشند.

زهرا [ 1395-05-30 ]
من عمل شقاق انجام دادم کلی به دکتر التماس کردم که دکتر واسه لیزر وبوتاکس بهم معرفی کنه اونم میگفت لیزر وبوتاکس دروغه کلاه برداریه متاسفانه من فریب خوردم و دکتر عمل جراحی انجام داد الان پنج ماه گذشته و بعد از اون همه درد نتیجه نگرفتم وهرروز درد دارم وروز به روز بدتر میشم وزخمم بیشتر میشه تنها آرزوم اینکه مثه روز اولم بشم یک ساله زندگیه عادی ندارم افسردگی گرفتم

میرزایی [ 1395-04-24 ]
از مطلب آگاهی دهنده ی شما متشکر

الاله [ 1395-04-24 ]
با سلام فرزند من در سن یک سالگی شقاق پیدا کرد مجبور شدم اتاق عمل ببرمش تا مقعدش رو گشاد کردن گفتند تنگی مقعدداره الان اون زخم هنوز هست ولی فعال نیست و حالت گوشت اضافه داره نمیدونم چی کارکنم الان ۶ سالشه

عباس [ 1395-03-02 ]
بهتره این روشها برای مردم از طریق صدا و سیما اطلاع رسانی شود،توسط وزارت بهداشت و درمان تا همه مردم از این روشهای درمانی مطلع گردند و درمان خود را به تاخییر نیندازند چون خیلی از مردم از مشکل و بیماری خود اطلاع و آگاهی ندارند تا این که به دنبال درمان آن باشند. متشکرم

منصور [ 1395-03-01 ]
باسلام وتحیت وتشکر ازاطلاعاتی که به رایگان دراختیارمان می گذارید

احمد [ 1395-02-31 ]
مممنون از مطالب خوبتون

حسین کاظمی [ 1395-01-30 ]
با سلام خیلی ممنون مطالب بسیار مفیدی است خداوند به شما سلامتی و طول عمر عنایت کند.

مرجان [ 1395-01-30 ]
مطالب عالیه من بیشتراز۵ ماهه این مشکلودارم جدیدادردشکمی هم دارم میترسم برم دکتر

علی [ 1395-01-28 ]
خیلی عاااااااالی

کریمی [ 1394-12-19 ]
سلام ممنون از مطالبتون

رشیداکبری [ 1394-12-12 ]
من عمل فیشرراانجام دادم دوسه ماهی خوب بودم ولی بازم به روزاول برگشتم

صادق از بانه [ 1394-11-24 ]
باتشکر از مطالب بسیار جالب و آموزنده تون ، دکتر جان موفق باشید.

فامه ملکی [ 1394-11-04 ]
مر30 خیلی خوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووب بوووووووووووووووود.

شهاب سیفی [ 1394-11-04 ]
با سلام خیلی جالب بودروش لیزری وبوتاکس حداقل ترس ازعمل جراحی رادرمن ازبین بردممنون ازوب سایت خوبتون

فاطمه [ 1394-11-02 ]
مطلب خوب و کاملی بود.

کاظم امیری [ 1394-10-17 ]
خیلی متشکر از این مطالب جالب آموزنده

باران [ 1394-10-15 ]
مرسی. خوب بود.

رسول [ 1394-10-10 ]
سلام به نظر من می شد خیلی ساده تر مقاله را نوشت که همه بفهمند .عامیانه نبود ممنونم از مطالب خوبتان

محمد زینلی [ 1394-10-07 ]
سلام خیلی اطلاعات مفیدی بود لطفا عکس های کنار صفحه را هم توضیح دهید.همسرم چند ماه است به این درد مبتلا شده عمل جراحی هم کرد اما بهبودی نیافت. سوزش ، درد و بیرون زدگی مقعد دارد. لطفا راهنماییمان کنید. ممنون از سایت خوب شما

محمد از گنبدکاووس [ 1394-10-02 ]
تشکر فراوان از اون عزیزی که این راهنمایی ها رو به ما دادند،عالی بود.

مظهري موسوي لاله [ 1394-08-24 ]
ممنون حتماً ميام درمان كنم

بهنام [ 1394-07-25 ]
با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر دین محمدی مشکل دردشقاق مزمن بنده در دو جلسه درمان خوب شده و فعلا با رعایت دستورات شما هیچ مشکلی ندارم . از زحمات شما بزرگوار متشکرم.

مرتضی09364468592 [ 1394-05-18 ]
ممنون

عقیل [ 1394-04-21 ]
خیلی آموزنده است من عمل کردم وراضی ام باتشکر.

آواره [ 1394-04-20 ]
خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی ممنون و متشکرم

فرشاد [ 1394-03-20 ]
سلام.ممنون ازمطالبتون بنده سال1384 جراحی بواسیرشدم2 روزدربیمارستان بستری بودم واونوقت دکترآلمانی سال1979 درمان بواسیررابالیزر انجام میدادند من توی شهرمون تواتاق عمل بیهوشی کامل وجراحی ترسناک قدیمی داشتم تازه الان شده لیزری خیلی جالبه...

دوربین مدار بسته [ 1394-02-24 ]
ممنون از مطالب آموزندتون

احمد [ 1394-02-19 ]
مرسی از اطلاعات کاملتون

تخت بادی [ 1394-01-27 ]
سلام ممنونم از مطالب بسیار مفیدتون

نیوشا [ 1394-01-24 ]
بسیار عالی و مفید بود ممنون

لیلا [ 1394-01-16 ]
ممنون خوب بود

بقرار [ 1394-01-15 ]
درود بر شما استاد عزيز

احمدى [ 1394-01-15 ]
اطلاعات درج شده عالى بود متشكرم

سمیه ریاحی [ 1394-01-08 ]
خیلی نکات جالب واموزندبودامیدوارم این اطلاعات پزشکی روزبروزرونق یابدتاکسانیک ازدردرنج وترازدرمان رنج میبرن راحتربدرمان خودب پردازن

هادی [ 1393-12-29 ]
خیلی خوب بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
نکاتی مهم در باره بواسیرپزشک خانم برای خانم هابهترین درمان خانگی بواسیبواسیر و شقاق چیست ؟تـوصیـه های ضـروری دکتر جدیدترین درمان شقاق یا فخونریزی مقعدیدرمان بواسیر بدون جراحیسوالات رایج بیمارانسخنی صمیمانه با بیمارانبهتری درمان گیاهی بواسیردرمان بواسیرصفحه اصلیتوده های کناری مقعدانواع ملین هاسوالات پزشکیسایتهای دیگرپیامهای کاربرانتماس با مادر باره ما