سرطان روده کوچک و بهترین روش درمان آن از نظر پزشکان

عکس سرطان روده کوچک

سرطان روده کوچک یک بیماری نادر است که در آن سلول های بدخیم (سرطانی) در بافت های روده کوچک شکل می گیرند.
روده کوچک بخشی از دستگاه گوارش بدن است که شامل مری ، معده و روده بزرگ نیز می باشد. وظیفه اصلی این عضو مهم هضم مواد مغذی (ویتامین ها ، مواد معدنی ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، پروتئین ها و آب) از مواد غذایی و پردازش آن ها می باشد. همچنین به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند. روده کوچک یک لوله طولانی است که معده را به روده بزرگ متصل می کند. روده کوچک به مراتب تا می شود تا داخل شکم قرار بگیرد.

سرطان روده کوچک چند نوع دارد؟

لازم به ذکر است که پنج نوع سرطان روده کوچک وجود دارد و انواع این سرطان ها عبارتند از:
آدنوکارسینوما ، سارکوم ، تومورهای کارسینوئید ، تومور استروما دستگاه گوارش و لنفوم.
اگر بخواهیم اشاره ای کوچک به انواع این سرطان ها داشته باشیم می توان به شکل زیر آن ها را تعریف کرد:

  • آدنوکارسینوما رایج ترین نوع سرطان روده کوچک می باشد که از سلول های غده ای در پوشش روده کوچک شروع می شود. بیشتر این تومورها در بخشی از روده کوچک نزدیک معده رخ به وجود می آیند. آنها ممکن است با گذر زمان رشد کنند و باعث مسدود شدن روده شوند.
  • لیومیوسارکوم از سلول های عضلانی و صاف روده کوچک شروع می شود. بیشتر این تومورها در بخشی از روده کوچک و نزدیک روده بزرگ رخ می دهد.

عوامل خطرناک ابتلا به سرطان روده کوچک

هر عاملی که خطر ابتلا به بیماری شما را افزایش دهد ، یک تهدید برای شما به حساب می آید. البته در نظر بگیرید که اگر یکی از عوامل زیر را هم دارید به معنای ابتلا قطعی به سرطان نیست. اگر فکر می کنید در معرض خطر هستید با پزشک خود صحبت کنید. عوامل خطر سرطان روده کوچک عبارتند از:

  • داشتن یک رژیم غذایی پرچرب.
  • سابقه ابتلا به بیماری کرون.
  • دچار شدن به بیماری سلیاک.
  • داشتن پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی.

علائم و نشانه های ابتلا به سرطان روده کوچک


از علائم و نشانه های بارز سرطان روده کوچک می توان به مواردی مانند کاهش وزن غیر قابل توضیح و درد شکم اشاره کرد.

این علائم و نشانه ها ممکن است در اثر سرطان روده کوچک یا بیماری های دیگر نیز ایجاد شوند. در صورت داشتن هر یک از موارد زیر با پزشک خود شرایطتان را در میان بگذارید:

  • درد یا گرفتگی در وسط شکم.
  • کاهش وزن بدون دلیل مشخص.
  • یک توده در شکم.
  • خون در مدفوع ( خونریزی مقعد ).

انواع روش های تشخیص این عارضه


آزمایشاتی که برای آگاهی از وضعیت روده کوچک نوشته می شوند برای تشخیص و مرحله بندی چگونگی روش های درمان سرطان روده کوچک استفاده می شوند.
در طی انجام فرآیند درمان سرطان مهم است بدانید که روده شما درگیر کدام نوع از این سرطان می باشد و آیا تومور ایجاد شده توسط جراحی از بین می رود یا خیر. پروسه هایی مانند انجام آزمایش، امتحان کردن روش های مختلف تشخیص به طور معمول هم زمان انجام می گیرند.
انواع روش های تشخیص برای درمان این بیماری به شکل زیر می باشند:

معاینه عمومی و آگاهی از شرایط جسمی

معاینه بدن برای بررسی علائم سلامتی ، از جمله زیر نظر گرفتن علائم بیماری مانند توده یا هر چیز دیگری که در بدن فرد غیرعادی به نظر می رسد. همچنین سابقه ای از سابقه دارویی بیمار و امراض و معالجه های گذشته او نیز ثبت خواهد شد.

گرفتن نمونه خون

روشی است که در آن نمونه خون بررسی می شود تا رادیکال های آزاد شده توسط اندام ها و بافت های بدن در خون اندازه گیری شود. مقدار غیرمعمول (بالاتر یا پایین تر از حد طبیعی) یک ماده می تواند نشانه ای از ابتلا به بیماری باشد.

آزمایش کارکرد کبد

روشی که در آن با بررسی نمونه خون ، مقادیر برخی از مواد آزاد شده توسط کبد در جریان رگ ها اندازه گیری می شود. مقدار بالاتر از حد طبیعی یک ماده می تواند نشانه بیماری کبد باشد که ممکن است در اثر سرطان روده کوچک ایجاد شود.

آندوسکوپی

روشی برای بررسی اندام ها و بافت های داخل بدن و اطلاع از عملکرد غیر عادی اعضا می باشد. آندوسکوپی انواع مختلفی دارد. از جمله :

آندوسکوپی فوقانی

روشی برای بررسی قسمت داخلی مری ، معده و اثنی عشر (قسمت اول روده کوچک ، نزدیک معده) است. آندوسکوپ از طریق دهان و سپس به مری ، معده و اثنی عشر وارد می شود. آندوسکوپ ابزاری نازک مانند لوله با نور و لنز نانو برای مشاهده داخل بدن است.

آندوسکوپی کپسول

روشی برای بررسی قسمت داخلی روده کوچک است. کپسولی به اندازه یک قرص بزرگ و حاوی یک نور و یک دوربین بی سیم کوچک را بیمار می بلعد. این کپسول از طریق دستگاه گوارش از جمله روده کوچک عبور می کند و تصاویر زیادی از داخل دستگاه گوارش را به دستگاه ضبط کننده ای که از دور کمر یا شانه قرار گرفته است ارسال می کند. تصاویر از ضبط کننده به رایانه ارسال می شود و توسط پزشکی که علائم سرطان را بررسی می کند مشاهده می شوند. در حین دفع، کپسول از بدن خارج می شود.

آندوسکوپی با دو بالون

روشی برای بررسی قسمت داخلی روده کوچک است. این وسیله ابزار خاصی می باشد که از دو لوله تشکیل شده (یکی در داخل دیگری) از طریق دهان یا راست روده وارد روده کوچک می شود. لوله داخلی (آندوسکوپی با نور و لنز برای مشاهده) از طریق بخشی از روده کوچک حرکت می کند و یک بالون در انتهای آن باد می شود تا آندوسکوپ را در جای خود حفظ کند. در مرحله بعد ، لوله خارجی از طریق روده کوچک وارد می شود تا به انتهای آندوسکوپ برسد و یک بالون در انتهای لوله خارجی باد می کند و در جای مشخص قرار می گیرد.
سپس ، بالون انتهای آندوسکوپ تخلیه شده و آندوسکوپ از طریق قسمت بعدی روده کوچک منتقل می شود. این مراحل بارها و بارها با حرکت لوله ها از روده کوچک تکرار می شوند. پزشک می تواند داخل روده کوچک را از طریق آندوسکوپ ببیند و با استفاده از ابزاری نمونه های بافت غیر طبیعی را از بین ببرد. نمونه های بافتی در زیر میکروسکوپ از نظر علائم سرطان بررسی می شوند. اگر نتایج آندوسکوپی کپسول غیرطبیعی باشد ، این روش ممکن است انجام شود. به این روش انتروسکوپی دو بالون نیز گفته می شود.

لاپاراتومی

این روش در واقع همان جراحی است که شکافی (برش) کوچک در دیواره شکم ایجاد می کند تا قسمت داخلی شکم از نظر علائم بیماری بررسی شود. اندازه برش به نحوه انجام لاپاراتومی بستگی دارد. گاهی اوقات اندام ها یا غدد لنفاوی برداشته می شوند و نمونه های بافتی از بدن فرد گرفته می شود که در زیر میکروسکوپ از نظر علائم بیماری بررسی شوند.

بیوپسی

پس از برداشتن سلول ها یا بافت ها می توان آنها را زیر میکروسکوپ برای بررسی علائم سرطان روده کوچک مشاهده کرد. این روش ممکن است در طی آندوسکوپی یا لاپاراتومی انجام شود. نمونه بافتی برداشته شده توسط پاتولوژیست بررسی می شود.

سری GI فوقانی با پیگیری روده کوچک

مجموعه ای از اشعه ایکس مری ، معده و روده کوچک. بیمار مایعی را می نوشد که حاوی باریم (یک ترکیب فلزی سفید نقره ای) است. این مایع مری ، معده و روده کوچک را تحت پوشش می گیرد. با عبور باریم از طریق دستگاه GI فوقانی و روده کوچک ، اشعه ایکس در زمان های مختلف گرفته می شود.

سی تی اسکن (اسکن CAT)

روشی است که مجموعه ای از تصاویر دقیق از مناطق داخل بدن را می گیرد که از زوایای مختلف گرفته شده است. تصاویر توسط رایانه ای متصل است که به دستگاه اشعه ایکس نمایان می شوند. یک ماده رنگی ممکن است به داخل جریان وریدی تزریق یا بلعیده شود که اندام ها و بافت ها با وضوح بیشتری نشان داده شوند. به این روش توموگرافی کامپیوتری یا توموگرافی محور رایانه ای نیز گفته می شود.

MRI (تصویربرداری همراه با تشدید مغناطیسی)

روشی است که با استفاده از آهنربا ، امواج رادیویی و کامپیوتر می توان مجموعه ای از تصاویر دقیق از مناطق داخل بدن تهیه کرد. به این روش تصویربرداری تشدید مغناطیسی هسته ای (NMRI) نیز گفته می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.