سرطان روده بزرگ چیست؛ علائم و افراد در معرض ابتلا

عکس سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ از قسمت داخلی روده بزرگ یا راست روده شروع می شود. این نوع از سرطان را بسته به محل شروع می توان سرطان کولون یا سرطان رکتوم نامید. این عارضه به دلیل رشد غیر طبیعی سلول های بدن اتفاق می افتد که می توانند به بافت های سالم حمله کرده و با آن ها متاساز شوند.

روده بزرگ و راست روده

برای درک بهتر این بیماری ، دانستن ساختار طبیعی و چگونگی عملکرد روده بزرگ و راست روده به شما کمک بسیاری می کند.

رکتوم و کولون به کمک یک دیگر روده بزرگ را تشکیل می دهند که بخشی از سیستم گوارش (GI) است.  ممکن است از این ترکیب با عنوان ” سیستم هضم” نیز نام برده شود.

قسمت اعظم روده، از روده بزرگ که یک لوله عضلانی به طول 5 فوت (1.5 متر) تشکیل شده است. قسمت هایی از روده بزرگ به این طریق مشخص می شوند که محل عبور غذا هستند.

روده بزرگ از بخش های زیر تشکیل شده است

بخش اول : روده بزرگ صعودی نامیده می شود. این کار با کیسه ای به نام سکوم شروع می شود؛ جایی که غذای هضم نشده از روده کوچک وارد می شود شده و تا قسمت بالا در سمت راست شکم ادامه می یابد.

بخش دوم : کولون عرضی نام دارد که از سمت راست به سمت چپ بدن عبور می کند.

بخش سوم : روده نزولی نامیده می شود زیرا در سمت چپ بدن به پایین حرکت می کند.

بخش چهارم : این بخش به دلیل شکل “S” کولون سیگموئید نامیده می شود. بخش  سیگموئید روده بزرگ به راست روده می پیوندد و سپس به مقعد متصل می شود.

به بخشهای صعودی و عرضی با هم کولون پروگزیمال گفته می شود. 

روده بزرگ و راست روده چگونه کار می کنند؟

روده بزرگ پس از عبور از روده کوچک، آب و نمک مواد غذایی باقی مانده را جذب می کند. مواد زائد باقی مانده پس از عبور از روده بزرگ به راست روده یعنی 6 اینچ (15 سانتی متر) نهایی در دستگاه گوارش می روند. در آنجا ذخیره می شود تا از طریق مقعد خارج شوند. عضلات حلقه ای شکل (که به آن اسفنکتر نیز گفته می شود) در اطراف مقعد باعث می شود تا مدفوع به طور خود به خود خارج نشود.

علائم سرطان روده بزرگ

علائم و نشانه های این عارضه عبارتند از:

  • تغییر مداوم در عادات روده ای شما ، از جمله اسهال، یبوست یا تغییر قوام مدفوع.
  • خونریزی مقعدی یا مشاهده خون در مدفوع 
  • ناراحتی مداوم شکم ، مانند گرفتگی ، مشکل در دفع گاز یا درد
  • حس عدم تخلیه کامل مدفوع
  • ضعف یا خستگی مزمن
  • کاهش وزن بی دلیل

بسیاری از افراد مبتلا به سرطان رکتوم در مراحل اولیه بیماری هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. وقتی علائم ظاهر می شوند ، بسته به اندازه و محل سرطان در روده بزرگ ، متفاوت خواهند بود.

دلیل ابتلا به این عارضه

در حال حاضر اطمینان از بیشترین علت ابتلا به این نوع سرطان ارائه نشده است ولی به طور کلی ، سرطان رکتوم از زمانی شروع می شود که سلول های سالم در روده بزرگ تغییراتی (جهش) در DNA آنها ایجاد می شود. DNA سلول ها شامل مجموعه ای از دستورالعمل ها است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد.

سلول های سالم به شکلی منظم رشد کرده و تقسیم می شوند تا عملکرد طبیعی بدن شما را حفظ کنند. اما وقتی DNA سلول آسیب دیده و سرطانی می شود هم سلول ها تقسیم می شوند؛ حتی در صورت عدم نیاز به سلول های جدید تبدیل می شوند که هم زمان با تجمع سلول ها ، تومور ایجاد می شود.

با گذشت زمان ، سلول های سرطانی می توانند رشد کرده و به بافت های طبیعی مجاور خود حمله کرده و آن ها را از بین ببرند. سلول های سرطانی نیز می توانند به سایر قسمتهای بدن هجوم برده و رسوباتی در آنجا ایجاد کنند که اصطلاحا به این عمل متاساز گفته می شود.

چه عواملی خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند؟

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند عبارتند از:

بالا رفتن سن

سرطان کولون در هر سنی قابل تشخیص است ، اما اکثریت افراد مبتلا به سرطان کولون بالاتر از 50 سال هستند. میزان ابتلا به این عارضه در افراد زیر 50 سال نیز در حال افزایش است ، اما پزشکان از علت قطعی آن اطمینان ندارند.

سابقه پیشین ابتلا به سرطان روده بزرگ یا پولیپ

 اگر قبلاً سرطان روده بزرگ یا پولیپ روده بزرگ غیر سرطانی داشته اید ، در آینده خطر سرطان کولون در شما بیشتر  است.

بیماری التهاب روده

بیماری های التهابی مزمن روده بزرگ ، مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون ، می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.

سابقه خانوادگی

داشتن سندرم های ارثی خطر سرطان کولون را افزایش می دهند. برخی جهش های ژنی منتقل شده در نسل های خانواده شما می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. تنها درصد کمی از سرطان های روده بزرگ به ژن های ارثی مرتبط هستند. شایع ترین سندرم های ارثی که خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند ، پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) و سندرم لینچ است که به عنوان سرطان روده بزرگ غیرپلیپوزیتی ارثی (HNPCC) نیز شناخته می شود.

رژیم کم فیبر و چربی

سرطان رکتوم می تواند به دلیل داشتن یک رژیم غذایی کم فیبر اتفاق بیفتد ، که همراه با چربی و کالری زیاد است. در این زمینه تحقیقاتی نشان داده است که گوشت های قرمز و فرآوری شده می توانند احتمال ابتلا را نیز افزایش دهند.

سبک زندگی بی تحرک 

افرادی که در طول روزمره خود هیچ فعالیتی نداشته و بی تحرک هستند، احتمال ابتلا به سرطان روده کوچک و بزرگ را نیز دارند.

دیابت

افراد مبتلا به دیابت یا مصرف کننده انسولین خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند.

چاقی و اضافه وزن

در افرادی که چاق هستند ، در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند ، خطر ابتلا به سرطان رکتوم و خطر مرگ ناشی از این عارضه پزشکی آن ها را تهدید می کند.

سیگار کشیدن

افرادی که از سیگار و دخانیات استفاده می کنند، ممکن است در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ باشند.

استفاده بیش از حد از الکل 

استفاده زیاد از نوشیدنی های الکلی خطر ابتلا به سرطان رکتوم را افزایش می دهد.

پرتودرمانی برای سرطان

پرتودرمانی جهت معالجه سرطان های پیش آمده سمت شکم جهت افزایش این عارضه افزایش می یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.