جدیدترین درمان شقاق یا فیشر

عکس درمان شقاق

یکی از شایع ترین عللی که بیماران ، به نام بواسیر مراجعه می نمایند درمان شقاق یا همان فیشر میباشد.


شقاق یا فیشر چیست ؟


شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن میباشد که در واقع همان زخم شدن لبه داخلی مقعد می باشد .
از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و …
علائم فیشر : درد و یا سوزش و گاهی مختصری خونریزی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد و یا سوزش ممکن است تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.

عکس شقاق مقعد


انواع زخم فیشر


فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد. فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن ،تا بهبودی ، 6هفته طول بکشد. در صورتیکه بهبودی زخم از 6هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم وارد مرحله مزمن خواهد شد. از علل مزمن شدن فیشر میتوان به عدم مصرف فیبر و ملین کافی ، بوجود آمدن التهاب و اسپاسم (انقباض شدید ) و در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی به محل فیشر(زخم) ، که این خود باعث بدتر شدن وعمیقتر شدن زخم فیشر خواهد شد .


روش های درمان شقاق


بهترین روش های درمان های شقاق عبارتند از :
1- درمان داروئی
2- درمان با بوتاکس
3- درمان با جراحی
-درمان با کرم ها مسکن در فیشر های مزمن بی تاثیر و صرفاً باعث تسکین موقت خواهند شد که این مسئله خود باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.


درمان های پزشکی فیشر( شقاق )


درمان با بوتاکس

این درمان کاملاً سرپایی ،انقلابی ونوین میباشد واز سال 1992میلادی مقارن با1371شمسی ، رسماً وارد کتابهای مرجع پزشکی مربوطه در سراسر جهان گردید.

در این روش ، اسپاسم یا همان انقباض شدید عضله داخلی مقعد که اصلی ترین عامل بهبود نیافتن زخم مقعدی(فیشر یاشقاق) است رفع شده وبا بهبود خونرسانی وبا کاهش ســایــش محل زخم ، باعث ترمیم زخم فیشر بطور اساسی خواهد شد ، تاثیر و موفقیت درمانی این روش با اقدامات تکمیلی بسیار عالیست.
همانطور که گفته شد درمان با بوتاکس برای شقاق (فیشر) درکتب مربوطهپزشکی دقیقاً و به تفضیل توضیح داده شده است.

اسفنکتروتومی فیشر

در روش جراحی بخشی از عضله اسفنکتر داخلی مقعد بایستی بریده شود ( اسفنکتروتومی ) که همین مسئله گاهاً خود ممکنست باعثعـوارضی همچون …خواهد شد.


نتیجه کلی :
درمان با بوتاکس یک روش انــقــلابــی ، آسان ومعـجـزه درمان فیشر(شقاق) بوده که فقط در یک مرحله انجام میگردد.

این روش بطور سرپایی انجام شده وهیچ گونه بستری واستراحتی نیاز نداشته و فرد میتواند بلافاصله به محل کار و یا به شهر خود باز گشته و یابلافاصله به توالت رفته و اجابت مزاج نماید .

در این روش هیچگونه عوارضی همچون بی اختیاری باد ومایع مدفوعی که در روش جراحی ممکنست بروز نماید ،هرگز دیده نخواهد شد لذا امروزه در سراسر جهان بخصوص در آمریکا و اروپا این روش انجام میشود.. و یک روش ،کاملاً سرپایی ، سریع ، ارزانتر وکاملاً علمی میباشد .

جدیدترین درمان شقاق یا فیشرجدیدترین درمان شقاق یا فیشر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.