انواع روش های درمان زگیل تناسلی و معرفی موثر ترین روش بدون عوارض

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی نوعی زائده گوشتی هستند که در اطراف دستگاه تناسلی یا مقعد ایجاد می شوند. این عارضه یکی از شایع ترین بیماری های جنسی – مقاربتی در سطح جهان می باشد که متاسفانه عده کمی از مردم از آن آگاهی دارند. زگیل های تناسلی در اثر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (اچ پی وی HPV) ایجاد می شوند که تا کنون برای درمان زگیل تناسلی روش های مختلفی کشف شده است. در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم…

انواع زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی به عنوان زگیل های وریدی یا condylomata acuminata نیز شناخته می شوند.

زگیل ها به شکل تکی یا به صورت خوشه ای تشکیل می شوند. آن ها ممکن است به اندازه 5 میلی متر یا کمتر باشند اگرچه در بعضی موارد به توده های بزرگ تبدیل می شوند. این زائده ها معمولاً به رنگ پوست یا تا حدی تیره هستند.

زگیل های تناسلی روی پوست و غشاهای مخاطی در ناحیه تناسلی یا مقعدی ایجاد می شوند:

  • در مردان ، شامل آلت تناسلی مرد ، بیضه ، و مقعد است.
  • در زنان ، شامل بیرون واژن، سطح داخلی واژن ، دهانه رحم و مقعد است.

زگیل های تناسلی معمولاً دردناک نیستند ، اما می توانند باعث خارش ، قرمزی یا ناراحتی شوند و در مواردی ممکن است خونریزی داشته باشند. 

همانطور که گفتیم زگیل ها به دلیل شیوع ویروس اچ پی وی ظاهر می شوند ولی عفونت اچ پی وی همیشه هم علائمی مانند زگیل ایجاد نمی کند. برخی از افراد بدون داشتن این زائده به این عفونت مبتلا هستند و خبری هم از آن ندارند. به همین دلیل ، ممکن است تشخیص اینکه فردی HPV دارد یا نه کمی سخت یا حتی غیر ممکن باشد.

با ظاهر شدن زگیل ممکن است به مدت چند هفته ، چند ماه یا حتی سال ها از ابتلای فرد به عفونت بگذرد و تازه خودش را نشان داده باشد. مانند اکثر بیماری های پوستی زگیل های تناسلی هم خوش خیم یا بدخیم هستند.

درصد شیوع زگیل تناسلی بین مردان و زنان

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های مقاربتی (CDC) گزارش می دهند که درصد ابتلا به زگیل تناسلی از طریق عفونت ویروس اچ پی وی درصد کمی از مبتلایان را شامل می شود. زیرا فقط 10٪ از افراد علائم ویروس را از طریق زگیل تناسلی نشان می دهند و بقیه حتی وقتی هم که دچار هستند هیچ علامتی ندارند.

CDC تخمین می زند که از هر 100 فرد بالغ جنسی فعال ، یک نفر به طور قطعی تجربه زگیل تناسلی را داشته است.

انواع روش های درمان زگیل تناسلی 

خوشبختانه امروزه به دلیل رشد علم پزشکی روش های نوینی جهت درمان قطعی زگیل تناسلی وجود دارد.

در ادامه روش های گوناگون را معرفی می کنیم:

درمان زگیل تناسلی با دارو و پماد های موضعی

 فرد به مدت چند روز در هفته و به مدت چند هفته کرم یا مایع را مستقیماً به زگیل ها می زند. استفاده از پماد ها ممکن است که علائم ناشی از آن ها را به حداقل برساند ولی زگیل ها را به طور قطعی از بین نمی برد. گزینه های ژل ، کرم و پماد عبارتند از کرم ایمی کویی مود imiquimod ، ژل پودوفولیکس podofilox و پماد sinecatechins.

زمانی که این کرم ها روی پوستتان هستند از رابطه جنسی خودداری کنید. اگر باردار هستید از این دارو ها استفاده نکنید.

کرایوتراپی

در روش کرایوتراپی (جراحی کرایو) توسط یخ زدن، زگیل ها با نیتروژن مایع از بین می روند. اگر دارای زگیل های داخلی مانند زگیل مجرای ادراری یا دهانه رحم هستید این روش برای شما بهترین گزینه می باشد.

پزشک نیتروژن مایع را به زگیل ها و اطراف آن اعمال می کند.

بافت پوستی با نیتروژن مایع منجمد می شود. زمان استفاده از نیتروژن مایع توسط پزشکی که آن را اعمال می کند متفاوت است.

در طول درمان ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید.

الکتروکوتر

 پس از بی حسی موضعی از جریان الکتریکی برای سوختن زائده ها استفاده می شود. بعد از عمل ممکن است کمی درد و تورم داشته باشید.

لیزر درمانی

این روش توسط یک اشعه نوری انجام می شود. از بین بردن زگیل ها با لیزر معمولاً فقط برای زگیل های خوشه ای که پاسخ مثبتی به روش های دیگر نمی دهند استفاده شود.

جراحی

در روش جراحی تحت بی حسی موضعی زگیل ها بریده می شوند و تا زمان بهبودی کامل پانسمان می شوند و در بیشتر موارد ، پس از جراحی به بخیه نیاز نخواهید داشت. انواع روش های عمل جراحی عبارتند از :    

  1. قطع زگیل ها با تیغ جراحی
  2. تراشیدن زائده ها
  3. استفاده از لیزر برای از بین بردن آنها (لیزر کورتاژ)

محلولهای اسیدی

پزشک شما می تواند از تری کلرواستیک یا اسید بیکلرواستیک برای درمان زگیل تناسلی استفاده کند. پزشکان هفته ای یکبار مقدار کمی از این مواد را به زگیل ها می زنند و اجازه می دهند خشک شوند. این روش در زگیل های کوچک و تازه بهتر عمل می کند و می تواند برای درمان زگیل تناسلی واژن ، دهانه رحم و مقعد استفاده شود.

عوارض جراحی زگیل تناسلی

عوارض جانبی درمان زگیل تناسلی بسیار نادر است. ولی در صورت بروز عوارض می توانند شامل تغییر رنگ پوست یا ایجاد زخم باشند ، به خصوص اگر زگیل ها زمان کافی برای بهبود نداشته باشند.

همچنین ابتلا به دردهای شدید و مزمن پس از عمل بسیار نادر می باشند.

روش های درمان خانگی زگیل تناسلی

انواع روش های ارائه شده زیر می توانند به روند درمان زگیل تناسلی کمک کنند ولی به طور قطعی آن را درمان نمی کنند.

درمان زگیل تناسلی با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک روغن اساسی و مکمل است که مشخص شده است در برابر قارچ و ارگانیسم های دیگر از جمله شپش مفید می باشد. می توانید یک قطره روغن درخت چای را کاملا رقیق کرده (یک قطره روغن با یک یا دو قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل) و مستقیماً روی زائده بمالید.

برخی از افراد ممکن است به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند ، بنابراین ابتدا مقدار کمی از روغن درخت چای رقیق شده را روی بازوی خود آزمایش کنید. اگر بعد از 24 ساعت هیچ واکنشی مشاهده نشود بی خطر بوده و می توانید استفاده کنید.

روغن درخت چای خاصیت تحریک کنندگی داشته و باعث سوزش یا التهاب زائده می شود ، به این ترتیب که اندازه زگیل را کاهش می دهد. روغن درخت چای را به صورت داخلی از طریق دهان یا از طریق واژن مصرف نکنید. شما باید چندین هفته روغن را به طور مکرر استفاده کنید. در صورت تحریک شدن پوست، استفاده از آن را قطع کنید.

چای سبز

مشخص شده است که چای سبز در برابر درمان زگیل های تناسلی موثر می باشد. چای سبز به صورت ترکیب مرهمی به نام sinecatechins (Veregen) متراکم می شود و با نسخه پزشکی در دسترس است.

همچنین می توانید عصاره چای سبز را از طریق پیشخوان خریداری کرده و در منزل با افزودن یک یا دو قطره به روغن نارگیل استفاده کنید.

سیر

استفاده از عصاره سیر روی زگیل می تواند به پاکسازی آنها کمک کند. می توانید عصاره سیر را خریداری کرده و مستقیماً روی زگیل ها بمالید. همچنین می توانید گاز استریل را در مخلوطی از سیر و روغن خیس کنید. سپس بگذارید روی زگیل ها بماند.

سرکه سیب

سرکه سیب می تواند یکی از روش های درمان زگیل دستگاه تناسلی در خانه باشد. می توانید نوک پنبه یا گاز استریل را در سرکه سیب خیس کنید و آن را به زگیل ها بمالید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.