بهترین روش درمان بواسیر (هموروئید)؛ سریع، بدون درد و خونریزی

درمان بواسیر

پیش از آن که درمان بواسیر را شرح دهیم بیایید تعریفی داشته باشیم از بیماری هموروئید یا بواسیر یکی از شایع ترین بیماری هایی است که اغلب بزرگسالان و تعدادی از کودکان در دوره ای از زندگی خود به آن دچار می شوند.

بواسیر یا هموروئید چیست؟

بیماری بواسیر یا هموروئید به ورم کردن رگ های اطراف مقعد گفته می شود که در عضلات اسفنکتر مقعد ایجاد می شوند. این عضلات خود یکی از بافت های طبیعی بدن انسان هستند که وجود آن ها به منظور عملکرد طبیعی دفع مدفوع در بدن انسان ضروری و واجب است و به گونه ای می توان گفت که عدم عملکرد درست این بافت است که به مرور زمان باعث ایجاد بیماری می شود.

عارضه هموروئید به دو دسته بواسیر داخلی (ملتهب شدن رگ های داخل مقعد) و خارجی ( التهاب رگ های خارج از مقعد) تقسیم می شود. از علائم هموروئید میتوان به مورد های زیر اشاره کرد:

  • برآمدگی بیرون زده یا داخل مقعد.
  • داشتن درد و سوزش زمان دفع مدفوع.
  • ناراحتی و درد اطراف مقعد.
  • مشاهده لکه های خون روی دستمال کاغذی و بعد از دفع.
  • فرد حس میکند که دائم باید دستشویی برود.
عکس بواسیر خارجی و داخلی

روش های درمان بواسیر

با توجه به پیشرفت روز افزون علم و دانش های بشری، امروزه روش های نوینی جهت درمان قطعی بواسیر وجود دارد. این روش های عبارتند از:

درمان هموروئید با لیزر

امروزه قطعی ترین و بهترین روش درمان بواسیر در جامعه پزشکی لیزر می باشد. می توان برای درمان و از بین بردن هر 4 درجه هموروئید از لیزر درمانی استفاده کرد. به طور معمول از لیزر RC برای بواسیر نوع 1 و 2 و از لیزر CO2 برای از بین بردن انواع 3 و 4 استفاده می شود.

در حین عمل بواسیر با لیزر پزشک قسمتی که قرار است عمل کند را به صورت موضعی بی حس می کند که باعث می شود بیمار هیچ درد یا سوزش را متوجه نشود. در عمل بواسیر با لیزر فرد خونریزی ندارد. مگر در مواردی که بواسیر آنها خیلی بزرگ شده یا از نوع ترومبوزه باشد. که آن هم به مقدار چند قطره پس از عمل تا دو یا سه روز است.

لیزر هموروئید کاملا سرپایی انجام می شود و حدودا نیم ساعت الی چهل و پنج دقیقه زمان لازم دارد. این عمل در کلینیک انجام شده و بیمار نیازی ندارد که در بیمارستان بستری شود.

هزینه لیزر بواسیر در تهران

درمان بواسیر با لیزر به عوامل مختلفی بستگی داشته و نسبت به آنها تغییر می کند. این عوامل شامل اندازه توده، محل قرار گرفتن آن، عمق توده و… می باشد. به همین دلیل برای بیان دقیق هزینه آن نیاز است که پزشک ابتدا آن را معاینه کند. ولی در کل لیزر نسبت به روش جراحی نتیجه قطعی تری داشته به همین دلیل هزینه آن کمی بالا تر است.

برای تعیین نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

جهت دریافت انواع خدمات لیزر بواسیر (هموروئید) بدون هر گونه درد، خونریزی و عوارض جراحی می توانید با شماره روبرو در تماس باشید.

عمل جراحی یا هموروئیدکتومی

در روش درمان هموروئیدکتومی، دکتر به وسیله تیغ جراحی شکاف های کوچکی اطراف مقعد ایجاد می کند تا رگ های بواسیری را خارج کند. این روش قبل از کشف لیزر استفاده می شده ولی این روزها دیگر خیلی کارایی ندارد. این روش بنا به دلایل مختلفی از طرف پزشکان و بیماران رد شده. زیرا همراه با درد، سوزش و خونریزی بود و از طرفی دیگر دوره نقاهت طولانی مدتی به همراه داشت.

یکی از عیب های بزرگ عمل جراحی بواسیر این است که لازم است بیمار بیهوش شود و در بیمارستان انجام می شود.

سایر روش ها برای درمان

درمان با رابربند: این وسیله یک تکه کش تهیه شده از لاتکس است که به دور هموروئید انداخته می شود تا زائده به مرور زمان کنده شده و بیفتد. درمان بواسیر با رابربند همراه با درد مزمن بوده و بیمار لازم دارد همواره از مسکن استفاده کند.

دارویی : یکی دیگر از روش های درمان بواسیر از طریق مصرف مواد خوراکی دارای ویتامین e می باشد.

سنتی : منظور از روش های سنتی درمان بواسیر در خانه به کمک رژیم مناسب غذایی، نوشیدن آب و مایعات مقوی، حمام آب گرم و استراحت کافی می باشد. نشستن در وان آب گرم روزانه به مدت 10 الی 15 دقیقه می تواند موجب کاهش درد و التهاب در فرد مبتلا به بواسیر شود.

مراقبت های بعد از عمل هموروئید با لیزر و جراحی

رعایت و انجام چند نکته بسیار ساده می تواند به طور چشم گیری دوره نقاهت شما را سریع تر کند. برای گرفتن نتیجه بهتر توصیه می کنیم موارد زیر را رعایت کنید:

  • اگر کمی درد دارید، بهتر است از مسکن ها با تجویز پزشک استفاده کنید.
  • نوشیدن 8 تا 12 لیوان آب در روز برای بزرگسالان و 6 تا 10 لیوان برای کودکان.
  • مصرف غذاهای آبدار و غلات فیبر دار به منظور جلوگیری از یبوست.
  • نشستن داخل وان آب گرم یا حمام سیتز به مدت 20 دقیقه در روز.

آیا کودکان هم گرفتار بواسیر می شوند؟!

می توان گفت به دلیل رایج بودن بیشتر بیماری هموروئید در افراد سن بالا و با تفکر ” فقط افراد بالغ اکثرا تا سن 50 سالگی دچار این بیماری می شوند ” ، توجه به نشانه های بواسیر در کودکان بسیار کم می باشد.

در صورتی که کودکان نیز به دلیل بازیگوشی های زیاد و تنبلی در دستشویی رفتن ممکن است با این بیماری مواجه شوند.

عکس بواسیر در کودکان

علائم بواسیر در کودکان

کودکان نیز ممکن است دچار تورم عروق خونی و بالشتک های هموروئید در طرفین ناحیه مقعدی شوند.

در صورت ابتلا به این موارد، هنگام دفع مدفوع مقدار کمی خون از مجرای آن را خارج می شود و کودک گرفتار خارش، حساسیت و درد در ناحیه مقعدی می شود.

بنابراین نسبت به دستشویی رفتن به موقع کودکان دلبندتان سخت گیر تر باشید.

بعضی از کودکان نیز به دلیل نشستن های مداوم و بازی کردن روی زمین سخت دچار یبوست می شوند. که این یبوست های مداوم، بواسیر خفیف را به دنبال دارد.

راه های درمان بواسیر کودکان 

روش های خانگی و طبیعی از بهترین روش های توصیه شده در درمان بواسیر یا هموروئید در کودکان می باشد. 

والدین می توانند با در مسیر درست قرار دادن فعالیت های روزمره کودکان از یبوست و همچنین بروز بواسیر در آن ها جلوگیری کنند. همچنین ایجاد یک رژیم غذایی مناسب، تاثیر به سزایی در جلوگیری و درمان این امر دارد.

 به طور متوسط مصرف روزانه 8 لیوان آب برای تمامی کودکان ضروری می باشد.

افراد مشمول ویژگی های بواسیر سریعا باید به پزشک معالج مراجعه کرده و مراحل درمان را طی کنند. 

صد در صد همیشه پیشگیری بهتر از درمان است!  

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.