خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی نشانه چیست ؛ تشخیص و درمان

عکس خون در مدفوع

دیدن خون در مدفوع یا خونریزی مقعدی می تواند کمی ترسناک و نگران کننده باشد. معمولاً افراد زمانی متوجه این عارضه می شوند، که لکه هایی در لباس زیر خود یا روی دستمال کاغذی پس از اجابت مزاج مشاهده می کنند. البته در مواردی این خونریزی می تواند پس از خروج گاز معده نیز اتفاق بیفتد. اگر چه در بعضی از موقعیت ها این عارضه نشانه ای از یک مشکل حاد است، ولی در برخی شرایط دیگر ممکن است یک اتفاق گذرا باشد. 

دلیل خونریزی مقعدی چیست؟

اگرچه بیشتر افراد علت خون در مدفوع را بواسیر یا هموروئید می دانند، ولی این عارضه اکثرا به دلیل اختلال در سیستم هضم و گوارش به وجود می آید. بعضی اوقات مقدار خون آنقدر کم است که فقط با آزمایش قابل تشخیص است. در این مواقع افراد مشکل سیستم گوارشی را از جایی درک می کنند که مدفوع آنها به رنگ تیره در آمده است، یا دچار یبوست شده اند. سپس با مراجعه به پزشک از بیماری خود مطلع می شوند.

خونریزی مقعدی

از دلایل این عارضه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بواسیر (هموروئید) داخلی و خارجی  

یکی از دلایل خونریزی مقعد و مشاهده خون در مدفوع که ارتباطی به دستگاه گوارش ندارد، بواسیر یا هموروئید می باشد. انواع بواسیر داخلی و خارجی به دلیل قرار گرفتن در راه خروج مدفوع، می توانند یکی دیگر از علت های شایع خونریزی مقعد باشند.

بیماری دیورتیکولار 

دیورتیکول کیسه های کوچکی است که از دیواره روده بزرگ خارج می شود. معمولاً دیورتیکول مشکلی ایجاد نمی کند ، اما گاهی اوقات ممکن است خونریزی کرده و باعث آلودگی لباس زیر شخص شود.

شقاق مقعد 

فیشر یا شقاق مقعد یک خراش یا برش کوچک در نزدیکی کانال مقعد می باشد که اکثرا به دلیل عبور اجسام یا مدفوع سخت اتفاق می افتد. این عارضه برای افراد معمولا دردناک است.

کولیت یا التهاب روده بزرگ IBD 

از جمله دلایل شایع خونریزی مقعدی عفونت یا بیماری التهابی روده است.

آنژیودیسپلازی 

وضعیتی که در آن رگ های خونی به صورت شکننده و غیر طبیعی در مقعد منجر به خونریزی می شوند.

زخم معده ( یک زخم باز در مخاط معده یا اثنی عشر ) 

بسیاری از زخم های معده در اثر عفونت باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) ایجاد می شوند. استفاده طولانی مدت یا دوزهای بالای داروهای ضد التهاب مانند آسپرین ، ایبوپروفن و ناپروکسن نیز می تواند باعث ایجاد زخم شود که در نتیجه مشاهده خون در مدفوع را به همراه دارد.

پولیپ 

پولیپ ها توده هایی هستند که می توانند در اثر رشد ، خونریزی کنند و سرطانی شوند. سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایالات متحده است که اغلب باعث خونریزی مقعد و مشاهده خون در مدفوع می شود که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.

مشکلات مری 

واریس مری یا پارگی در مری می تواند منجر به از دست دادن خون شدید شود که این خون از طریق مقعد دفع می شود.

تشخیص

انتخاب پزشک متخصص برای تشخیص خون در مدفوع اولین قدم در جهت بهبود این عارضه است. در این موارد جایی برای خجالت کشیدن نیست و فراموش نکنید که به تمام سوالات پزشک پاسخ دقیق و درست بدهید. به عنوان مثال یک مدفوع سیاه و سفت نشانه ای از وجود یک زخم در دستگاه گوارش یا قسمت فوقانی آن است. خون روشن در مدفوع نشان دهنده یک عارضه در قسمت تحتانی از جمله بواسیر (هموروئید) یا دیورتیکولیت می باشد. پزشک در این موارد پس از انجام یک معاینه سریع فیزیکی، انجام یکی از آزمایشات زیر را برای بیمار لحاظ می کند:

  • لاواژ معده : آزمایشی که می تواند به پزشک شما اطلاع دهد آیا خونریزی در دستگاه گوارش فوقانی رخ داده یا در قسمت تحتانی است. این روش شامل برداشتن محتوای معده از طریق لوله ای است که از طریق بینی به معده وارد می شود. اگر معده حاوی شواهدی از خون نباشد ، احتمالاً خونریزی متوقف شده یا در قسمت پایین دستگاه گوارش اتفاق افتاده است.
  • Esophagogastroduodenoscopy  یا EGD : روشی که شامل قرار دادن آندوسکوپ یا لوله انعطاف پذیر با یک دوربین کوچک در انتهای آن از طریق دهان و پایین مری به سمت معده و اثنی عشر است. پزشک می تواند از این طریق برای یافتن منبع خونریزی استفاده کند. همچنین می توان از آندوسکوپی برای جمع آوری نمونه های بافت کوچک برای بررسی در زیر میکروسکوپ (نمونه برداری) استفاده کرد.
  • کولونوسکوپی : روشی مشابه EGD با این تفاوت که لوله انعطاف پذیر از طریق راست روده برای مشاهده روده بزرگ وارد می شود. همانند EGD ، از کولونوسکوپی نیز می توان نمونه های بافتی را برای بیوپسی جمع آوری کرد.
  • انتروسکوپی : روشی مشابه EGD و کولونوسکوپی که برای بررسی روده کوچک استفاده می شود. در بعضی موارد ، این روش شامل بلعیدن یک کپسول با یک دوربین کوچک در داخل است که تصاویر را هنگام عبور از دستگاه گوارش به یک مانیتور ویدئویی منتقل می کند.
  • اشعه ایکس باریم Barium X-ray : روشی که با استفاده از ماده حاجب بنام باریم دستگاه گوارش را در اشعه ایکس نشان می دهد. ممکن است باریم بلعیده شود یا به داخل راست روده وارد شود.
  • اسکن رادیونوکلئید : این روش شامل تزریق مقادیر کمی ماده رادیواکتیو به داخل ورید و سپس استفاده از دوربین مخصوص دیدن تصاویر جریان خون در دستگاه گوارش برای تشخیص محل خونریزی می باشد.
  • آنژیوگرافی : روشی که شامل تزریق رنگ مخصوص به وریدی است که باعث می شود رگ های خونی از طریق عکسبرداری با اشعه ایکس یا توموگرافی کامپیوتری (CT) قابل مشاهده باشند. این روش خونریزی را در هنگام نشت رنگ از رگهای خونی در محل خونریزی تشخیص می دهد.

درمان خون در مدفوع

پزشک متخصص ممکن است از بین چندین روش مختلف، یکی را برای درمان خونریزی مقعدی حاد استفاده کند. غالباً از آندوسکوپی برای تزریق مواد شیمیایی در محل خونریزی مقعدی ، درمان محل خونریزی با جریان الکتریکی (الکتروکوتر) یا لیزر با استفاده از باند یا گیره برای بستن رگ خونریزی کننده استفاده می شود. اگر آندوسکوپی خونریزی را کنترل نکند ، ممکن است پزشک از آنژیوگرافی برای تزریق دارو به رگ های خونی برای کنترل خونریزی استفاده کند.

درمان خون در مدفوع

در صورت لزوم ، در مواردی درمان شامل پرداختن به علت خونریزی برای جلوگیری از بازگشت عارضه است. درمان بسته به علت، سن، علائم و سابقه پزشکی افراد متفاوت است و ممکن است نیازمند داروهایی مانند آنتی بیوتیک برای درمان H.pylori ، داروهای مهار کننده اسید در معده یا داروهای ضد التهاب برای درمان کولیت باشد. برای از بین بردن پولیپ یا قسمت های روده بزرگ که در اثر سرطان ، دیورتیکولیت یا بیماری التهابی روده آسیب دیده اند ، ممکن است به جراحی نیاز باشد.

بسته به علت ، درمان خون در مدفوع ممکن است شامل کارهای ساده ای باشد که می توانید به تنهایی انجام دهید. این موارد از جمله رعایت یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای رفع یبوست که می تواند بواسیر و شقاق مقعدی را تشدید کرده و آنها را تشدید کند و حمام سیتز Sitz Bath به معنای نشستن در آب گرم برای رفع شقاق و بواسیر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.