بواسیر و شقاق چیست ؟

عکس بواسیر و شقاق

درمـــان بــواسیـــر – درمـــان شـــقاق ( فیــــــشر )


از شایع ترین عللی که بیماران ، برای درمان آنها به دکتر متخصص مراجعه می نمایند درمان بواسیر و شقاق است.
1- شقاق یا فیشر

2- بواسیر داخلی

3- توده های کناری مقعد که بطور ناگهانی (TEH) در طی چند روز در کنار مقعد بوجود می آیند و نوعی بواسیر خارجی محسوب میشوند.

نگاهی به علائم مختلف بواسیر و شقاق


1- شقاق یا فیشر (سوزش مقعدی ، درد مقعدی و گاهی بندرت خونریزی مقعدی ) :


علائم فیشر

درد مقعد و یا سوزش مقعد و گاهی بندرت مختصری خونریزی مقعدی در حین و گاهی بعد از اجابت مزاج ، که این درد مقعد و یا سوزش مقعدی ممکنست تا بعد از اجابت مزاج نیز مدتی طول بکشد.
از علل مهم آن عبارتند از : خروج سخت مدفوع خشک ، عدم مصرف فیبر و آب کافی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، زور زدن در هنگام دفع مدفوع ، وجود استرس ،و …شقاق نام عربی و فیشر نام انگلیسی آن و ترک یا چاک خوردگی نام فارسی آن و بعضی به آن جوش مقعدی نیز میگویند ودر واقع همان زخم مقعدی باشد .انواع زخم فیشر


فیشر به دو صورت حاد و مزمن وجود دارد. فیشر حاد ، زمانی است که از زمان بوجود آمدن آن تا 6 هفته طول بکشد در این مدت، .ممکنست با رعایت مواردی چون درمانهای خانگی و گیاهی و مصرف فیبر و آب کافی و نداشتن یبوست ، درمان شقاق حاصل شود و در صورتیکه درمان زخم مقعد از 6هفته طولانی تر شود ،آنگاه زخم مقعد وارد مرحله مزمن خواهد شد ، از علل مهم مزمن شدن فیشر ،اسپاسم یا انقباض شدید در دریچه داخلی مقعد و بدنبال آن کاهش شدید خونرسانی درفیشر(زخم مقعد) میباشد.


تــــوجـــــــه !
درمان با انواع کرم ها یی که صرفاً اثر تسکینی دارند در فیشر های مزمن بی تاثیر ویا کم تاثیرهستند و صرفاً باعث مختصری تسکین خواهند شد که این تسکین موقتی باعث دیر مراجعه کردن بیمار و مزمن تر و پر عارضه تر شدن وضعیت بیمار خواهد شد.
بهترین درمان سرپایی و غیر جراحی فیشر( شقاق ) :


درمان سرپایی سوزش مقعدی(شقاق) با بوتاکس

این روش انقلابی و جدید ، یک درمان بدون عوارض که باعث رفع تنگی وانقباض مقعدی میشود. زیرا این انقباض مقعدی باعث تشدید اصطکاک و سایش بین مدفوع و زخم شقاق شده که این خود باعث تشدید درد یا سوزش مقعدی میگردد. در حالیکه درمان سرپایی با بوتاکس باعث رفع انقباض و تنگی و بهبود خونرسانی و ترمیم سریعتر زخم فیشر خواهد شد.

این بهترین روش درمان سرپایی و غیر جراحی است که بدون هیچگونه عوارض احتمالی جراحی همچون بی اختیاری باد و شیرابه مدفوعی است و از 1992 در سراسر جهان انجام میشود.
درمان سرپایی شقاق (فیشر)غیر جراحی با بوتاکس برای درمان سوزش و زخم مقعدی در حدود سه دهه است که بعنوان مطالب درسی در کتب مرجع پزشکی جهان همچون کتاب Schwartzs و cormans و …..وارد شده و در سراسر جهان در حال انجام است.
علت موفقیت این روش ، بی نیازی از جراحی و نبریدن عضله مقعدی ، نداشتن بیهوشی، بستری و سرعت انجام آن میباشد بطوریکه فرد بلافاصله میتواند به محل کار خود برگردد
در مواردی این روش همراه با لیزر غیر جراحی نیز انجام میشود.


تعریف بواسیر (هموروئید ) و بهترین درمان بدون جراحی


بواسیر جمع کلمه باسور بوده ودر زبان انگلیسی به آن هموروئید نیز گفته میشود. بواسیر ها انواع مختلفی دارند وشامل بواسیر داخلی ، خارجی و ترومبوزه (لخته ای)یا ناگهانی تقسیم میشوند.


بواسیر های داخلی


بواسیر و شقاق دارای انواع هستند. در رابطه با بواسیر: در راست روده و ابتدای کانال مقعد (ازحدود 6-3 سانتیمتری داخل مقعد ) قرار داشته و بصورت بالشتک های عروقی یا همان توده های زیر مخاطی ضخیمی ، قرار گرفته اند .
علل موثر در گسترش بواسیر ها(هموروئیدها) :
بطور کلی عواملی مثل ارث ،تغذیه نامناسب ، شغلهای نامناسب ، حاملگی ، ورزش های نامناسب ،زور زدن ، لباس های تنگ ، مسائل روانی ، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، سن بالا ، اختلالات عملکردی اسفنکتر ( عضلات دریچه مقعدی )و… باعث گسترش هموروئید ها میشوند.

عکس بواسیر


تقسیم بندی بواسیر ها (هموروئید ها )بر اساس شدت علائم :
بواسیر ها بر این اساس توسط دکتر متخصص همورویید(بواسیر)به چهار درجه تقسم میشوند :


بواسیر درجه 1

توده بواسیری کمی بزرگ شده وتنها علامت آن در بعضی افراد خونریزی میباشد.


بواسیر درجه 2

توده بواسیری بزرگتر شده ودر حین اجابت مزاج دچار بیرون زدگی میشود ولی بلافاصله بعد از اجابت مزاج ، خودبخود به داخل مقعد بر میگردد،البته ممکنست دارای خونریزی نیز باشد و یا نباشد.


بواسیر درجه 3

در این حالت توده بواسیری باز هم بزرگتر شده و در حین اجابت مزاج که دچار بیرون زدگی میشود ، دیگر قادر نیست خودبه خود ، به داخل برگردد لذا حتماً بایستی با کمک دست آنرا بداخل مقعد بر گرداند و شاید دارای خونریزی باشند ویا دچارخونریزی نباشند.


بواسیر درجه 4

در این حالت توده بواسیری در بیرون از مقعد قرار گرفته و حتی به کمک دست نیز بداخل مقعد بر نمی گردد.


علائم و نشانه های بواسیر ( هموروئید )


شایعترین علائم بواسیر و شقاق موضوع های مورد بحثی هستند که در زیر به بررسی علائم بواسیر می پردازیم.

1- خونریزی قرمز روشن در حین و یا در انتها ی اجابت مزاج که ممکنست چکه چکه و یا گاهی خفیف تر ویا شدید تر باشد.

2- بیرون زدگی یا بیرون آمدگی در حین اجابت مزاج و یا پرولاپس نیز از علائم شایع دیگر میباشد.

3-گاهی درد مقعد بعلت ایجاد لخته ویا زخم ویا گانگرنه شدن ویا بعلت گیر افتادن (مختنق شدن ) نیز رخ میدهد.

4- البته خارش مقعد نیز گاهی بندرت دیده میشود .


درمان لیزری بواسیر ( هموروئید )

از روش های درمان هموروئید و فیشر لیزر یکی از بهترین روشهای قطعی و درمان غیر جراحی و کاملاً سرپایی که مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا ( FDA) میباشد همان روش درمان لیزری بواسیر (IRC ) میباشد.
درمان بواسیربا لیزر یا اشعه درمانی با(فتو کوآ گولیشنِ مادون قرمز )یا همان [I.R.C]:


لیزر درمانی بواسیر

این روش ابتدا توسط NEIGER آلمانی در سال 1979 بکار رفت و چون هیچ گونه برش جراحی و بیهوشی وحتی هیچگونه استراحتی نیاز نداشت و چون صرفا با خشکاندن ریشه بواسیر ها آنها را ریشه کن میکرد بزودی جزء پر طرفتارترین روش سرپایی درمان همورویید در جهان معروفی شد.

به عبارت دیگر بزودی نه تنها در سراسر اروپا بلکه در سراسر آمریکا از محبوب ترین روش موثر درمان بواسیر و شقاق شناخته گردید بطوریکه در آمریکا با عنوان اینکه « میتوانید بین وقت ناهار مراجعه کرده و سپس به محل کار خود برگردید ».

برای بیان راحتی این روش استفاده میشود..IRC روشی بسیار سریع و مطمئن و بدون هرگونه پانسمانی ، فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود باز گردد و یا بلافاصله به توالت رفته و اجابت مزاج نماید و همچنین میتواند بلافاصله رانندگی کرده به شهر خود باز گردد.
اثرلیزرIRC جهت درمان راحت و کاملاً سرپائی خونریزی بواسیرها بخوبی شناخته شده و در کلیه کتب تخصصی شرح داده شده است . امروزه چندین میلیون مورد IRC در سال فقط در آمریکا انجام میگیرد (قابل ذکر است که در آمریکا از هر دو نفر بالای پنجاه سال ، یک نفر دارای بواسیر میباشد .

معمولاً بعلت نشستن طولانی در توالت یا بر روی صندلی ماشین یا محل کار ، زور زدن بعلت حرکات ورزشی و گاهی بعلت یک استرس و یااسباب کشی و انجام کارهای سنگین بوجود می آیند و ممکنست کمی درد و سوزش در روز های اول داشته باشند که بایستی اقدامات سر پایی برداشتن آنها با لیزر انجام شود و پس از آن فرد میتواند براحتی بلافاصله خودش رانندگی کرده به محل کار یا به شهر خود باز گردد.


بهترین درمان خانگی بواسیر


از نکات مهم و موفقیت آمیز در بهترین درمان خانگی بواسیر عبارتند از

1- استفاده کافی از فیبرهای گیاهی

2- ملینهای گیاهی

3-آب مصرفی کافی

4-زور نزدن در حین اجابت مزاج

5-زیاد ننشستن

6-عدم استفاده از بالشتک های رینگی

7-عدم دستکاری

8-رعایت بهداشت

9-استفاده از لگن آب ولرم 39-40 درجه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.