بیماری بواسیر یا هموروئید چیست؛ درمان، علائم، علت و تشخیص

عکس بواسیر (هموروئید)

نکاتی مهم درباره بواسیر

بطور کلی عموم بیماران، هر مشکلی در ناحیه مقعد و حتی در اطراف آن نیز داشته باشند چه از خارش گرفته تا سرطان های پیشرفته را همگی جز هموروئید یا همان بواسیر می دانند.

لذا این بیماری در نظر عامه مردم، طیف وسیعی از بیماری ها اعم از خارش تا سرطان را شامل می گردد.

اما شایع ترین عللی که اکثر مردم به عنوان بواسیر نزد پزشک مراجعه می کنند شامل موارد زیر می باشند:

بواسیر داخلی

با علائم خونریزی بدون درد، بیرون زدگی توده بواسیری و گاهی خارش و درد.

 بواسیر خارجی

با علائم یک توده که در دور مقعد بوجود آمده و گاهی دچار درد و سوزش و التهاب و خونریزی نیز ممکن است بشود و نزدیک به یک تا چند عدد نیز ممکن است باشند.

عکس بواسیر داخلی و خارجی

شقاق یا همان فیشر

علائم آن عبارتند از درد و یا سوزش خفیف تا بسیار شدید که در حین یا بعد از اجابت مزاج روی میدهد و همراه با آن گاهی خونریزی مختصر نیز وجود دارد ،معمولاً بیماران از آن بعنوان دفع مدفوع دردناکِ ترسناک یاد میکنند، در نتیجه بعضی از افراد به همین علت سعی میکنند که بسیار کم غذا بخورند که تا هر 2-3 روز یکبار به توالت بروند.

 بواسیر دردناک لخته ای ناگهانی (بواسیر ترومبوزه)

محل آن در لبه کناری مقعد و اندازه آن در حد یک لوبیا ، کمی کوچکتر یا بزرگتر که بعد از یک استرس ،ویا زور زدن در حین دفع و یا در افرادی که طولانی مدت می نشینند مانند رانندگان کامیون ، موتورسواران ،خلبانان ، و غیره که بطور ناگهانی و حداکثر ظرف چند ساعت بوجود می آید. این نوع از بواسیر دردناک ترین فرم آن می باشد.

بواسیر یا (هموروئید) چیست ؟

بواسیر جمع کلمه باسور بوده و در زبان انگلیسی به آن هموروئید Hemorrhoids نیز گفته میشود. بواسیر ها انواع مختلفی دارند و شامل بواسیر داخلی ، خارجی و لخته ای تقسیم می شوند.

بواسیر های داخلی

اینها جرئی از ساختمان طبیعی راست روده وابتدای کانال مقعد (از حدود 6-3 سانتی متری داخل مقعد) بوده که بصورت بالشتک های عروقی کوچک یا همان توده های زیر مخاطی ضخیمی، به تعداد سه عدد در ساعات 3 و7 و11 قرار گرفته و در حین زور زدن موقع اجابت مزاج ، جابه جا میشوند. وظیفه اصلی این ها کمک در کنترل باد و مایع مدفوعی و همچنین جهت تسهیل دفع و مراقبت از مجرای مقعد در هنگام خروج مدفوع میباشد. اما زمانی که ابعاد آنها به دلایلی که بعداٌ گفته خواهد شد، بزرگتر از حد معمول شده و یا اگر دچار خونریزی و یا التهاب و یا … شوند آنگاه باید مداخلات پزشکی صورت پذیرد.

تشخیص

زمانی که فرد به پزشک مراجعه می کند، وی طی یک معاینه فیزیکی ساده می تواند بیماری بواسیر را تشخیص دهد. در برخی از موارد ممکن است دکتر تصمیم بگیرد که معاینه مقعدی برای بررسی اینکه توده ای داخل مقعد هست یا نه، انجام بدهد. این معاینه خلی کوتاه و بدون درد می باشد. در نتیجه جای نگرانی نیست.

متخصص برای انجام این کار از دستگاه خاصی استفاده می کند که به این عمل تست رکتال دیجیتال گفته می شود. ممکن است طی معاینه پزشک توسط دستکش روغنی شده کمی دستش را به داخل کانال مقعد بیمار ببرد.

اگر فرد به هر یک از بیماری های گوارشی مبتلا باشد، پزشک از آزمایشات جدی تر مانند آنوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی کمک می گیرد. هر یک از بیماری های ذکر شده معمولا همراه با دوربینی کوچک که به کانال رکتوم وارد می شود، انجام می شود.

علل موثر در گسترش بواسیر

بطور کلی عواملی مثل ارث، تغذیه نامناسب، شغل های نامناسب، حاملگی، ورزش های نامناسب، زور زدن، لباس های تنگ، مسائل روانی، مصرف بعضی از داروها ، یبوست ، سن بالا ، اختلالات عملکردی اسفنکتر (عضلات دریچه مقعدی) و… باعث گسترش هموروئید ها میشوند.

تئوری های مطرح در ارتباط با علت گسترش بواسیرها :

1- اتساع غیر عادی ورید های هموروئیدال داخلی که از شاخه های ورید های هموروئیدال میانی و فوقانی منشا میگیرند.

2- دیستانسیون غیر عادی آناستوموزهای شریانی و وریدی که در همان محل بالشتکهای مقعدی می باشند.

3- جا به جا شدن بالشتک های مقعدی به طرف پایین و یا پرولاپس آنها.

4- تخریب سیستم بافت همبندی حمایت کننده ی بالشتک های مقعدی .

5- افزایش گذرای فشار داخلی شکمی .

6- نشستن طولانی مدت در توالت همراه با زور زدن .

7- وجود سابقه ی خانوادگی بواسیر در 50% بیماران .

8- اختلال در شل شدن اسفنکتر داخلی حین دفع مدفوع.

9- فشار وارد شده توسط جنین بر روی ورید های هموروئیدال مادر حامله و تشدید بواسیر مادر.

10-وجود فشار خون ورید پورت بخصوص در بیماران سیروتیک کبد.

تقسیم بندی بر اساس محل

شامل بواسیر های داخلی ، خارجی و مخلوط یا همان مرکب میباشند.

تقسیم بندی بر اساس حالت یا وضعیت

بواسیر های از نظر حالت یا وضعیت به انواع عادی ، خونریزی دهنده ، ملتهب ، فیبروتیک (ضخیم شده )، بیرون زده (پرولابه ) ، دردناک ، خارش دار، عفونی ، مختنق ( گیر افتاده )و.. تقسیم می شوند.

تقسیم بندی بر اساس شدت علائم

بواسیر ها بر این اساس به چهار درجه تقسیم میشوند :

درجه 1: توده بواسیری کمی بزرگ شده و تنها علامت آن در بعضی افراد خونریزی بدون درد میباشد.

درجه 2: توده بواسیری بزرگتر شده و در حین اجابت مزاج دچار بیرون زدگی میشود ولی بلافاصله بعد از اجابت مزاج ، خودبخود به داخل مقعد بر می گردد، البته ممکن است دارای خونریزی نیز باشد و یا نباشد.

درجه 3: در این حالت توده بواسیری باز هم بزرگتر شده و در حین اجابت مزاج که دچار بیرون زدگی میشود، دیگر قادر نیست خودبه خود، به داخل برگردد لذا حتماً بایستی با کمک دست آنرا بداخل مقعد بر گرداند و شاید دارای خونریزی باشند ویا دچارخونریزی نباشند.

 درجه 4: در این حالت توده بواسیری در بیرون از مقعد قرار گرفته و حتی به کمک دست نیز بداخل مقعد بر نمی گردد.

علائم و نشانه های بواسیر (هموروئید)

شایعترین علائم بواسیر ، خونریزی قرمز روشن بدون درد در حین و یا در انتهای اجابت مزاج که ممکن است چکه چکه و یا گاهی خفیف تر و یا شدید تر باشد. بیرون زدگی و یا پرولاپس نیز از علائم شایع دیگر میباشد. گاهی درد به علت ایجاد لخته ، زخم و یا گانگرنه شدن و یا بعلت گیر افتادن (مختنق شدن ) نیز رخ میدهد و البته خارش نیز گاهی به ندرت دیده میشود.

درمان بواسیر ( هموروئید )

لیزر یا اشعه درمانی با (فتو کوآ گولیشنِ مادون قرمز ) یا همان [I.R.C]

این روش ابتدا توسط NEIGER آلمانی در سال 1979 بکار رفت و چون هیچ گونه برش جراحی و بیهوشی و حتی هیچ گونه استراحتی نیاز نداشت و چون صرفا با انعقاد یا خشکاندن ریشه بواسیر ها آنها را ریشه کن می کرد بزودی جز پرطرفدارترین روش سرپایی درمان هموروئید معروف شد و به زودی نه تنها در سراسر اروپا بلکه در سراسر آمریکا جز محبوب ترین روش موثر درمان بواسیر شناخته گردید به طوری که در آمریکا با عنوان اینکه « می توانید بین وقت ناهار مراجعه کرده و سپس به محل کار خود برگردید »برای بیان راحتی این روش استفاده میشود. IRC روشی کاملاً مطبی است که نیازی به هیچ گونه بیهوشی ویا بی حسی نداشته و بسیار سریع و مطمئن و بدون هرگونه پانسمانی ، فرد میتواند بلافاصله به محل کار خود باز گردد.

لیزر IRC باعث قطع کامل یا CUT OFF خونرسانی به بواسیر های داخلی شده و لذا باعث خشکاندن ریشه بواسیر ها میگردد.

عکس درمان هموروئید با لیزر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.